Menu

Mlada nogometna nada River Platea za MS: Sanjam zaigrati u Dinamu ili Hajduku

ZAGREB - "Nogomet je najvažnija sporedna stvar na svijetu". Idemo do Argentine, gdje na nogomet gledaju kao religiju dok su stadioni moderna svetišta. U kultnom River Plateu na golu stasa mladi Argentinac hrvatskih korijena Vinko Buconić, a njegov otac otkrio nam je planove za njegovu nogometnu budućnost.

"Nogomet je više od igre," jedna je od najpoznatijih izreka. I zaista je tako, teško da bi išta mobiliziralo naciju kao uspjeh Ćirinih Vatrenih 98.‘ ili pak slavlje osvojenih recentnih medalja sa Svjetskih prvenstava u Rusiji i Katru. Zajedništvo, slavlje, ljubav prema domovini - kad igra Hrvatska, ne igra samo jedanaest igrača - igra čitav narod. Na putu do drugog uzastopnog finala Svjetskog prvenstva, nečega čime se ne mogu pohvaliti i nacije koje imaju više registriranih igrača negoli mi stanovnika, zaustavila nas je reprezentacija Argentine.

Upravo oni, kao i Hrvati, temperamentno doživljaju svaki uspjeh ili neuspjeh reprezentacije i spremni su ih podržavati u svakom kutku svijeta. U dalekoj Južnoj Americi razvija se mladi vratar, Vinko Buconić. Iako ima tek devet godina, čuvar je mreže čuvenog River Platea. Riječ je o obitelji iz Argentine hrvatskih korijena. Vinko je svoje snove za Media servis podijelio s tatom.

"S koliko si godina počeo igrati nogomet? - Prije pet godina."

"U kojem klubu igraš? - River Plate."

"Koji ti je najdraži igrač iz Argentine? - Simeone."

"A iz ekipe sa SP-a? - Messi."

"Najdraži igrači iz Hrvatske? - Gvardiol, Modrić, Livaković."

"U Argentini kažemo da se sva djeca rađaju s loptom u kolijevci. U Argentini odeš na trg s loptom i za nekoliko minuta se organizira utakmica među djecom. Vinko igra nogomet otkad hoda. Njegov prvi trening je bio kad je imao četiri godine."

Iako djeca najčešće vole biti s loptom u nogama i sanjaju postati novi argentinski Messi ili hrvatski Modrić - Vinko je nakon par mjeseci treninga odlučio navući rukavice. Njegov otac ističe da ga krase sve odlike kvalitetnog vratara - vrlo je koncentriran i ima odlične reflekse.

"Vinko je vratar generacije 2016. u Riveru i nedavno je izabran da bude dio momčadi koja će predstavljati klub na južnoameričkom turniru u Čileu. Bila nam je velika čast što je izabran. U klubu ga smatraju odličnim vratarom i vjeruju da će imati veliku karijeru."

River je poznat po svojoj omladinskoj školi. Klub je "proizveo" neke od najboljih igrača poput Alfreda Di Stéfana, Pabla Aimara, Javiera Saviolu, Gonzala Higuaína, Radamela Falcaa, Javiera Mascherana. Jedan su od najpoznatijih klubova Južne Amerike - svojoj stoljetnoj povijesti osvojio je 38 naslova u domaćem prvenstvu, a četiri je puta osvajao i južnoameričku Ligu prvaka, Copa Libertadores. U svojim vitrinama ima i jedan Interkontinentalni kup.

"Još je vrlo mlad, ali želi proći cijelu svoju nogometnu školu u Riveru. Obožava boje svog kluba."

Obitelj Buconić korijene vuče iz Dubrovnika, a Vinkov otac ističe: "Krv nije voda."

"Volim Hrvatsku i tu ljubav prenosim na svoje sinove Vinka i Branka. Kada možemo putujemo u Hrvatsku, Argentina je daleko od Hrvatske, ali ju svejedno osjećam vrlo blizu i to prenosim na svoju djecu."

U Argentini živi oko 300 tisuća potomaka Hrvata. Njihova zajednica vrlo je aktivna, druže se, organiziraju se brojne sportske, kulturne, društvene i gospodarske aktivnosti kako bi se očuvala ljubav prema Hrvatskoj. Iako i sami imamo vrlo temperamentne i strastvene navijače, nogomet se u Argentini doživljava na drugačiji način nego u Hrvatskoj. Iako i sami imamo vrlo temperamentne i strastvene navijače, nogomet se u Argentini doživljava na drugačiji način nego u Hrvatskoj.

"Nogomet je dio našeg identiteta. Ovdje se diše nogomet. Mi živimo vrlo stadiona Rivera i svaki put kada River igra u našem kvartu je fešta. Odlazak na stadion je posebno iskustvo. Hrvatske navijačke skupine su vrlo mirne i pune poštovanja dok se ovdje nogomet doživljava s puno više strasti."

A kada se na kultnom Monumentalu okupi 80-ak tisuća Riverovih navijača, to zvuči ovako:

Utakmica između River Platea i Boce Juniors jedan je od najpoznatijih svjetskih derbija. Nerijetko se u okolici stadiona za vrijeme utakmica aktiviraju seizmografi koji zabilježe manje potrese - atmosfera je vatrena čemu svjedoče i brojne izjave igrača koji nakon bogatih karijera u europskom nogometu po povratku u Južnu Ameriku.

"Postoje mjesta u Južnoj Americi gdje uđete u stadion i zbog atmosfere se osjećate kao da ste već izgubili", poznata je izreka o vatrenoj atmosferi u Argentini.

A velik poticaj za mladog vratara je to što u Riveru igra i nekoliko osvajača Svjetskog prvenstva.

"Nije uobičajeno moći trenirati na stadionu Rivera na kojemu su igrale brojne nogometne legende."

Mladom vrataru uzor je argentinski reprezentativni čuvar mreže Emiliano Martinez koji je sjajnom obranom u finalu SP-a Argentincima donio naslov.

"Naravno voli Livakovića zajedno sa svojim velikim idolom Lukom Modrićem kojeg stavlja na istu razinu kao Messija."

A sam Luka Modrić svojevremeno je poručio da kada krenete igrati nogomet morate sanjati.

"Njegov san je postati vratar u nekoj ligi. Ima cilj i san braniti u hrvatskoj ligi. Tijekom naše posljednje posjete Hrvatskoj posjetili smo Dinamo i Hajduk, a on se vidi na golu bilo kojeg od ta dva kluba."Glavni akter naše priče, 9-godišnja mlada nada argentinskog nogometa je za Media servis otkrio i gdje sanja zaigrati u budućnosti.

"Reprezentacija Argentine, Barcelona ili River Plate."

Dok po pitanju domaćih klubova Vinko ističe - sanja obući dres zagrebačkog Dinama ili splitskog Hajduka. A snovi se ponekad i ostvaruju, zar ne?

nazad na vrh
Kako bi Vam omogućili bolje korisničko iskustvo te funkcionalnost svih sadržaja ova web stranica koristi kolačiće ( cookies ). Odabirom PRIHVAĆAM slažete se s korištenjem kolačića za koje je potrebna Vaša prethodna suglasnost, a za sve dodatne informacije pročitajte Politiku korištenja kolačića (Cookies Policy) ili Postavke kolačića.
Prihvaćam Ne prihvaćam